Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
csütörtök, október 18, 2007
10:47 A beteg, de erős kutya
Címkék: Világ+ember Hozzászólások:
Kedves Balázs! Véletlenül találtam a cikkre (posztra), és nagyon jónak találtam. Nem is tudok hozzátenni semmit. Engedélyedet kérem, hogy az egyik blogomra a neved megjelölésével felegyem.
Kedves S (Antal)!
hát, én mindig jókat derülök az ez a világ miért beteg, rossz, bűnös stb magyarázatokon (már bocsánat, h így ajtóstul), mert ha jól értem, a lényege végül is ez, h a "beteg" kutya mára egyeduralkodó
Félreérted a terminológiát, nyilván azért, mert nem ismered az eredeti szövegeket, amelyekre a posztban hivatkozom. Attól, hogy az ősember "elveszi" a mamutot (vagy a gólya "elveszi" a békát stb. még nem Elvevő. A mai ember semazért Elvevő, mert "elveszi" a természettől a nemtommit. A kifejezés mint terminus technicus nem erre vonatkozik, következésképpen levezetésed nem helytálló.
nem vitattam, h tudományok, de mint minden természettudomány, a létező (már létrejött) jelenségekkel foglalkoznak. ebből pedig legfeljebb lineáris kiterjesztéssel tudnak jóslásokba bocsátkozni, ami pedig tipikusan nem felel meg pl az időjárás (v az emberi kultúra) természetének. márpedig az emberi kultúrára vonatkozóan pont nem a néhány napos előrejelzések az érdekesek
Nyilván. Ezért hatékonyabb az elemzés, ha nem 1 elemes, hanem 300 elemes minta alapján végezzük. alapuzl venni. Vagy másként: az emberiség történelméből nem tízezer évet ragadunk ki, hanem a hárommillió évet vizsgáljuk meg.
dehát emberi KULTÚRA (mondjuk) tízezer éve van. ennél többet visszamenni az időben (társadalmi jelenségek esetén) már maga is spekulatív jellegű
Ha "az emberi kultúrát" azonosítod a "mi kultúránkkal" (vagyis a totalitárius mezőgazdasággal), az valóban tízezer éve jelent meg. De ez az azonosítás kb. ugyanolyan önkényes, mint "az emberi szexualitást" azonosítani "a heteroszexualitással".
hmm... talán jobban kellett volna figyelnem arra, h egyértelmű legyen, én nem a poszt gondolatmenetét követem akkor, amikor "emberi kultúráról" beszélek, tőlem ugyanis teljesen idegen az a megközelítés, amely civilizációnak tekinti azt, ami a természet integráns része. tehát nem azonosítottam az emberi kultúrát a mi kultúránkkal, hanem sokkal szűkebben értelmezem a kultúra fogalmát, mint a poszt. abban viszont hibáztam, h a különféle emberi kultúrák heterogenitásától eltekintettem, mivel úgy gondoltam, h az emberi kultúrák puszta létezéséről beszélve ennek nincs jelentősége. tehát előző hsz-omban "emberi kultúra" = "emberi kultúrák"
"így dq egyszerűen civilizációellenes, amennyiben az "emberiség" adekvát állapotának a civilizációk előtti állapotát tartja."
sajnálom, h kijelentesz, indokolás és érvelés nélkül. így csak ismételni és kérdezni tudok
Azt jelenti, hogy az embernek van egy X állapota, amely inadekvát. Ezzel nem mondja meg, hogy melyik mások állapot lenne az (horribile dictu: az egyetlen!), amelyik adekvát.
sem azzal nem értek egyet, h az idézet ezt jelentené, sem azzal, h az inadekvát ne tételezné az adekvátat
Ákos, nincs kedvem egyetlen mondatról vitatkozni. Olvastam Daniel Quinntől négy könyvet, nem egyszer, hanem sokszor, és pontosan tudom (és bárki más, aki olvasta őket, pontosan tudja), hogy az interpretációd hamis. Egyszerűen nem igaz.
szíved joga eldönteni, h van-e kedved vitatkozni. de én is hadd jegyezzem meg, h attól még nem lesz igazad, h te négy könyvet olvastál dq-től -- ha nem érvelsz << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |