Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
hétfő, november 05, 2007
13:16 Let the sunshine in
Címkék: Könyv, Világ+ember Hozzászólások:
Az ősi napfény az dolgok energetikai megközelítése. Elsődlegesen így igaz. Van egy az elsődleges megközeltéssel párhuzamos szempont is, a szénatomoké. A légkörben meghatározott mennyiségű szénatom van CO2 formában. Ennek a körforgása az élet. A zöld növények megkötik, a tápláléklánc az utolsó rothastó baktériumig visszajuttatják a természetbe. Kialakul egy viszonylag stabil egyensúly, amit az ember premodern korig nem tudott felborítani, mert csak felgyorsította a körforgást pl. amikor fával főzött, de új szénatomokat nem vitt be. A fosszilis szénatomok, az ősi napfény a kőszénben, kőolajban új szénatomokat hoztak, ami a légkörbe jutva mér annak pufferkapacitásán kifogtak. Ez a globális felmelegedés oka a szénatomok aspektusából.
Mi ez az állandó világvége hangulat Balázs? A Bolygó nem fog elpusztulni, maximum az emberiség. És hiába íródnak ilyen könyvek, mert sajnos ettől még van atom, van olaj és van minden egyéb, ami árt a környezetnek. És ez addig nem is fog megváltozni, amíg egy apró szelete is elérhető lesz ezeknek az energiaforrásoknak. És még pedig azért, mert ez így kényelmes nekünk. Te lemondanál a fűtésről, a pasztőrözésről, a gyógyszerekről, áramról (mert minen ilyen cucc rengeteg káros mellékterméket ad nekünk ajándékba, amivel nem tudunk mit kezdeni)? Megtennéd? Őszintén?
Azt hiszem, a te kommented eggyel világvégébb hangulatúra sikeredett, mint az én posztom. :P
Ez szerintem megint egy idealizált és nem egészen igaz kép, amit ezekről a természeti népekről írtál. Mivel - bár lehet - hogy nagyon is harmónikusak a lelkükben, és a természettel, ám bizony ők is háborúznak/háborúztak egymással (congoi törzsek pl). És gyilkoltak, elvettek, területet és forrásokat szereztek. Lehet, hogy nem olyan gyakran és hatékonyan, mint a modern ember, de megtették ettől függetlenül.
Azon túl menően, hogy sok mindenben osztom mindkettőtök vélemnényét (igen, egyszerre). Van két apróság. Két kicsiség csupán, de biztosan tudom, hogy tévedés. És pedig az, hogy a primitív emberi társadalmakban nincsenek elmebetegségek. Már a kiinduló állapot a homo habilis is attól különbözik az elötte álló prehumán létformáktól, hogy az agyszerkezete képes egy jellegzetes hibára, megjelenhet benne a skizofrénia. Ez az önreflexió képességét hozza, ami pedig az alapos és pontos tanulást teszi lehetővé. A skizofrénia, talán az egyik legfélelemkeltőbb elmebetegség (-csoport), az emberiség bölcsője óta velünk tart, és a természeti népeknél ugyanúgy megvan, mint a városi moderneknél.
Nem azt írtam (és elsősorban: nem azt olvastam), hogy a törzsek között nem létezik háború. Azt írtam, hogy nincs népirtás. És természetesen van emberölés is, ahogy a medvék között is van medveölés, a cápák között is cápaölés. Ami nincs viszont: az a a cápák kiirtása más cápák által, a medvék kiirtása más medvék által, ill. a törzsek kiirtása más törzsek által. Tudtommal.
Cápa és cápa közt, medve és medve közt nincs fajtárs ölés, legfeljebb véletlenül a párzási időszakban. Kevés gátlás van a ragadozókban az ölésre, de erre van.
Az ember a természetben mindig azt látja, amit akart. Pontosabban azt, amit a világnézete diktált. Kicsi a valószínűsége, hogy Darwinnal ugrásszerűen megnőtt a tudósok éleslátása és IQ-ja -- ennek ellenére -- amint Mérő László írja, tán az Észjárásokban -- a viktoriánus korban a megfigyelt csimpánzok kivétel nélkül mind konszolidált, erkölcsös életetmódot folytattak, Darwin után hirtelen vérengző bestiákká váltak.
Nem gondolom, hogy jól van úgy ahogy van. És nem az Izmaellel vitatkozom, hanem Veled. Aki kiragadsz példákat (vö. "interpretátor") és érzelmi érveket kreálsz belőlük.
Sok irreleváns dolog mellett azért tanultam hasznos dolgokat is a szemináriumban. Ebből az egyik legalapvetőbb -- ismeretlméletből -- az, hogy abszolút legitim döntés, ha valaki a szolipszimust választja filozófiája alapjául -- ez azonban azonnali hatállyal, ipso facto végét jelenti minden további párbeszédnek, vitának, érvelésnek.
Semmiképpen nem mocskolódnék olyan emberekkel, akik hajlandóak többről is gondolkodni, mint arról, hogy mikor cseréljék le megunt, kéthetes vadonatúj mobiltelefonjukat még újabbra. << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |