Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia


Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
|
péntek, május 01, 2009
14:43 Rejtvény, megfejtéssel
Címkék: Pszicho, Szomatik, Sztori Hozzászólások:
Nem szeretnék a világ megmenekülésének kerékkötője lenni, de nem látom akkorának a problémát, mint Ti. Rémlik egy régi Balázs-poszt, amelyben kifejti, hogy a "Szia X!"-ben a Szia után nem tesz vesszőt, mert azt "Kedves" értelemben használja. Amit én tudomásul veszek, mint ahogy azt is tudomásul veszem, hogy sok szavunk más értelemben is használatos, mint. Pl. az orvosi rendelésen megjelent kliens a beteg. Számomra nincs negatív felhangja vagy kontextusa.
"Számomra nincs negatív felhangja vagy kontextusa."Ez nem erkölcs vagy politikai korrektség kérdése, még csak nem is a nyelvészeté. Ez tisztán pszichológia, közelebbről a szuggesztió tematikája. igazolható, hogy az olvasott és hallott kifejezések tudattalanul is hatnak az emberre, akkor is, ha az illető számára "nincs negatív felhangja vagy kontextusa". Nemcsak az egészségügyben, hanem máshol is.
Hogy a tudattalanomban mi zajlik, arról értelemszerűen nehézkes számot adnom. Személy szerint úgy érzem, a kliens hűvösebb, távolságtartóbb kifejezés a(z általam megszokott) beteg-nél. De hát ez nyilván egyedi és egyéni elbírálás kérdése (is). Miközben (engem) nem zavar a beteg elnevezés, a bejegyzéseddel csont nélkül egyetértenék az ápolt kifejezés kapcsán. (Remélem, írásom megmaradt a hozzászólás kategóriájában, és nem lóg át a spekulációéba.)
A kliens valóban távolságtartóbb. Épp ez a lényeg! A "beteg" szó kvázi hozzákötözi az embert az orvoshoz. A "kliens" szó a távolság felhangjával rámutat arra, hogy nincs szó holmi ontológiai függőségi viszonyról: ez egy munkakapcsolat, amelyben ugyanaz az érdekem, mint amikor a vízvezetékszerelő szétbarmolja a fürdőszobámat: hogy mielőbb legyen vége, és mielőbb minél nagyobb távolságra tudhassam magamtól mind őt, mind a kettőnk viszonyát.
Ja igen: Balázs, szerinted 100 kliensből hánynak a tudatalattiját manipulálja a páciens szó "szenvedő" jelentése? (Kliens: az ókori Rómában a patrónustól függő, nem teljesen szabad ember [kiemelés tőlem, F.].)
Én nem beszéltem manipulálásról, hiszen ez szándékosságot föltételezne, csupán önkéntelen hatásról de mindegy.
nekem nem tűnt fel a "beteg"... lehet, hogy mert az orvosoktól annyira megszokott, hogy az ember már fel se veszi. mint a papoknál a "bűnös".
Szerencsére (hihi, bocsánat) a pszichológus is magához tudja kötni a kliensét, akár betegnek hívja, akár nem. De most hagyjuk a horrorsztorikat. Lényeg az, hogy nincs egészséges ember, csak rosszul kivizsgált beteg:) Ilyenformán jogos, hogy Téged is annak tartanak, nem? (Amúgy ha a beutaló előre nyomtatott szöveget tartalmaz, ne vedd magadra!) << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |