A recenzió – ha az erőszakmentes kommunikáció klasszikusait nézzük – feltétlenül sakálbeszéd, hiszen ítéletet alkot, ítéletalkotásra buzdít. Én pedig most zsiráful kívánok szólni, legalább annyira, mint azt a szerző önmagától elvárja. Tehát nem elvont mértékekhez hasonlítva értékelek, hanem (korántsem tétova) véleményemet próbálom rögzíteni Birtalan Balázs új könyvéről.
Ezer elmagyarázandó dolgot kellene a bevezetőben megvilágítanom, magát a címet (Aszalt szilva naplementekor), a műfajt (mémtörténetek), a címben említett nyulat, a sakál- és zsiráfbeszédet, de nem teszem. A kötetet átlapozva, majd elmélyülten áttanulmányozva minden olvasó rálel a magyarázatokra, a neki minden bizonnyal megfelelő kérdésekre, netán válaszokra. Nem rontom el idő előtt senki örömét.
Mi is ez a könyv? Napló? Esszé-gyűjtemény? Dehogy. Akadnak benne hagyományos és meghökkentően új versek, esszék, novella-igényű prózabetétek, személyes vallomásokhoz csatolt tudományos igényű röpdolgozatok. Mémek. Egy roppant érzékeny és nagyon okos író épülő bölcsességének elemei ezek. Egységük, mint általában a személyiségé, nem külsődleges, s nem is statikus. Az elektronikus világ új anyanyelvi eszközeinek segítségével megteremtett önarcképek és MRI-metszetek, egymásra helyezésükből alakul ki az összegyúródó (reális és virtuális, evilági és transzcendens, mindenekelőtt saját) valóság.
A szerző az önélet-feltárás, kitárulkozás szokványos, mind művészi, mind alpári mesterségétől tudatosan tartózkodik, ugyanakkor legalább olyan mélységekig jut, mint a járt utakat taposó elődök, útitársak. Könyörtelen őszintesége – ahogy ő tartja: igénye az alapvető tisztességre – válik azzá a szervesítő habarccsá, amellyel mű-egésszé tapaszthatja a mémek sokaságát (azon legkisebb gondolati egységekét, amik még viszonylag sértetlenül juthatnak agyból agyba).
Minden bizonnyal ezek a gondolati alapegységek határozzák meg valamennyiünk egyéniségét, létünk és aktivitásunk minőségét. Rengeteg, valójában megszámlálhatatlan alapegységünk van, s ezek hatásrendszere, akár az egyes atomok funkciója nem fajta-, hanem személy-specifikus. Ha az író ezeknek a „parányoknak” a válogatott bemutatására vállalkozik, csupán a válogatás (ihletett vagy kényszerű) pillanatában érvényes sokdimenziós alakmását mutathatja fel. Ha tehetséges ember a kísérletező, és Birtalan Balázs kétségtelenül az, a termékeny pillanatot sikerül megragadnia: az alakmásban ott feszül a múlt, a jelen, s (korlátozott mértékben) a jövő is. A dinamikus, dialektikus emberi egység maga.
[...]
|