Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia


Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
|
szerda, október 21, 2009
00:44 A Nagy Kosárlabda Teszt
Címkék: Pszicho, Világ+ember Hozzászólások:
Ha ez beszopás (bár miért is?), hát én is beszoptam. A levont következtetés viszont - legalábbis magamnak - felettébb izgalmas. Ugyanis nem a videót illetően voltam figyelmetlen - kaptam egy feladatot, amit igyekeztem képességeim szerint megoldani, ehhez szigorúan egy területre kellett koncentrálnom, ezzel szerintem nincs gond.
Én majdnem elkavarodtam a fekete dög miatt, így most nem tudom, hogy 16 vagy 17 passz volt. Biztos voltam benne, hogy azért jön keresztül a szőrős muki, hogy összezavarjon. Sikerült neki. :D
Hát majdnem zavarba hozott a fekete figura, de nem engedtem neki, 18-at számoltam egyébként passzból, de már közben sejtettem, hogy az a szőrös izé lesz a lényeg...
Bikkfa, lorcsi: fogadjátok irigykedésemet! Én totálisan belemerültem a passzok számolásába. Fentebb vitattam, hogy ez beszopás volna, de éles helyzetben nagyon is az tud lenni. Asszem, ideális terep lehetek egy zsebtolvaj banda számára.
Jgy, nyugi: Bikkfa és lorcsi elenyésző kisebbséget alkotnak. Ez a videó egy nagyon híres pszichológiai kísérlet, rengeteg emberrel elvégezték. Az alanyok közül a túlnyomó többség (Tomiék harmincfős egyetemi csoportjában kb. mindenki) akkor, amikor fölteszik a kérdést, hogy "ki vette észre a gorillát", hülyén néz, hogy mi a faszról van szó.
OK, értem. Mondjuk, az irigykedést nemigen befolyásolja, hogy annak a tárgya kisebbségben van-e, de nem is ez a lényeg.
Az egybeesés véletlen. Richard Dawkins A legnagyobb mutatvány - Az evolúció biznyítékai c. könyvét olvasom éppen, ő hivatkozik erre a kísérletre, így jutott eszembe. Annak idején Tomi mutatta nekem.
Azért a kísérlet is csal egy picit, ugyanis egész más lenne az eredmény, ha a kérdés az lenne "figyelje meg alaposan a következő eseményt". A passzok számolása annyira nehéz feladat a legtöbb embernek (nekem is), hogy muszáj minden mást kizárni a megfigyelésből, jöhet itt gorilla, elefánt akármi, nem figyelek rá mert elvonná a figyelmemet az eredeti feladatról és nem tudnám azt megoldani. Az viszont szépen kiderül, hogy egy feladatában elmélyedt szemtanú vallomása bizony nagyon is félrevezető lehet.
Még valami. Azt hiszem akkor is más lenne az eredmény, ha a fekete csapat passzait kéne figyelni, vagy, ha egy jegesmedve jönne be a képbe.
A kísérlet nem csal, hanem az életet modellezi.
Ha ez a szomorú helyzet tanúmegbízhatóság ügyében, akkor ezen a poszton:
A hivatkozott adat: "46. Az átlagos brit városlakó naponta akár háromszázszor is kamera elé kerül."
Világos. Ámbár egy videó többször is visszajátszható, így van esély, hogy a valahanyadik pergetésnél megpillantjuk a gorillát/kiküszöböljük az optikai csalódást.
Mekkora összegben mernél fogadni arra, hogy mondjuk ezer kísérleti alanyból akadna legalább egy, aki egy passz-számolgatós felvételt visszanézne még egyszer, biztos, ami biztos alapon, hogy véletlenül nincs-e benne egy gorilla? ;)
Az önteszten megtaláltam az összes F betűt. (Tekintsünk el attól az apróságtól, hogy már ismertem, és persze, elsőre én is elbuktam rajta.)
(Asszem, cippzárban írunk.)
"Nem lenne más eredmény. Vizsgálták ..."
A "modellezi" szót nem úgy értettem, hogy egy az egyben leképezi; a modellezés nem feltétlenül ezt jelenti. (A modell témáját lásd még (érintőlegesen) ebben a posztban.)
Így elfogadom, bármely váratlan esemény megfigyelésekor (szemtanú) feltehető, hogy valami másra figyeltünk éppen ami miatt az eseményt nem tudtuk tökéletesen megfigyelni. Ennek ez a kísérlet egy erősen eltúlzott esete, de pont ezért olyan látványos az eredménye.
Vélhetőleg itteni utolsó kérdésem. Számít-e (mondjuk, a "beszopás" hatékonyságát tekintve) a videó hossza, illetve az, hogy nagyjából félidőben jelenik meg a gorilla? Olyasmire gondolok, hogy "a kísérletek szerint az ember 16 másodpercig tud erősen koncentrálni" stb.
Feltehetőleg számít, de semmit nem tudok a kísérlet dokumentációjáról.
Na mondjuk Tomiék egyetemi csoportjában a gorillás film a második volt:) Az elsőként bemutatott jelenet három különböző fekete-fehér filmből egymásra montírozott, és - szerintem - sokkal nehezebben észlelhető "extrát" tartalmazó szösszenet volt. (Mondom ezt persze azért, mert természetesen én sem vettem észre az extrát a passzok számolgatása közben.) Raksz majd föl szignáldetekciós kísérletet is? Vagy esetleg változási vakságosat? :)
Megmondom őszintén, én azzal voltam elfoglalva, hogy "fehér" alatt fehér ruhásat vagy fehér bőrűt kell-e érteni (mert mondjuk egy fekete/kreol bőrű fiún a fehér ruha pont félrevezető), meg hogy amikor a dobdát átlabják egymásnak, akkor az most passzolás-e volt. :-D S mivel egyik kérdésre sem találtam választ, gondoltam, az első alkalommal inkább végignézem, megállapítom, hogy mit is kell sasolni egyáltalán, és ha már tudom, akkor másodszorra talán már meg is számolom, hány fehér dibdáb dobál labdát. :-D Nem csoda tehát, hogy az ún. gorilla sokkal érdekesebb volt, meg főleg az, hogy a többiek ugyanúgy játszottak körülötte tovább -- amiből rögtön nyilvánvaló lett, hogy itt egy ún. szihológiai kísérletről van szó. Bár ha már a fehéreken meg a dobdákon filóztam, abban sem voltam biztos, hogy az a bejövő intenzív maflaság volt-e úgy kimondottan gorillának szánva, vagy inkább egyebet (mondjuk egy pszichológiai kísérTetet) kell rajta érteni. :) A legnagyobb meglepetés tehát az volt, hogy ez a gorillisztika egyáltalán felmerült. Hát ki a csiga ne vette volna észre? :-P << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |