Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
péntek, november 06, 2009
15:11 Oroszlánok pedig nincsenek
Címkék: Világ+ember Hozzászólások:
Én például kifejezetten örülök annak, hogy a mai ember sem jelenti a "csúcsot", és hogy innen is van tovább, csak az tűnik föl számomra kétségesnek, hogy merre is, mert az ember nemcsak hogy az első csoport, amelyik reflektál (legalábbis nagyobb részben) saját származására, de a természetes evolúciós folyamatokba is beavatkozik vagy akár manipulálja is azokat. Nemcsak a genetikai kísérletekre gondolok, hanem a szocializációs működésre is, amely nem engedi elpusztulni vagy tovább nem szaporodni azokat az egyedeket, melyek a természetes közegben (enélkül a szocializációs viselkedés nélkül) elpusztulnának és nem szaporodnának tovább. Azaz nagy valószínűséggel a tízmillió generációval később megfigyelhető ember-utód valószínűleg nagyságrendekkel kevésbé fog különbözni a jelenlegi embertől, mint a tízmillió generációval ez előtti.
Vigasztaljon, hogy ilyen életstílus mellett max. 2-3 generáció van még hátra a Homo sapiens számára, úgyhogy a tízmillóval későbbi verzió csak elvi felvetés.
"Egy vérből valók vagyunk, ti meg én!"
Pont az jutott az eszembe,hogy ugye esünk lefele az ejtőernyővel,még minden o.k.Hogy lehet innen vissza térni?még olyan ejtőernyősről nem hallottam,aki visszatért volna a repülőbe.De azért reménykedem...olvasok sci-fi-ket.
Tényleg csak elméleti felvetés. És kövezzetek meg, de ha a dolgok úgy mennek tovább, mint most, hát egy cseppet sem bánom, ha csak két-három generáció van hátra a Homo Sapiens történetéből.
Kövezésről szó sincs. Én régóta úgy hiszem, hogy ez a folyamat egyrészt irreverzibilis, másrészt túl van a P.O.N.R.-en (point of no riturn; 'az a pont, ahonnan már nincs visszatérés').
Egyrészt ide passzol könyvajánlóként Steve Jones: Darwin szelleme. A fajok eredete - mai változatban c. könyve (Typotex, 2003). Én ennek hatására lettem darwinista, noha még nem "igazi" darwinista, mint voltál szíves rámutatni:)
Jómagam mindig úgy állok hozzá a forumokhoz, hogy megpróbálom a kisebbségben lévő oldal véleményét támogatni, még akkor is, ha sok mindenben egyetértek a többséggel (Ez természetemből fakadóan az életemben is így van, meg is iszom a levét). A mi esetünkben nem is látok ellenvéleményt.
Bejegyzésed olvasva nagyon elgondolkodtam. Asszem ezt nyugodtan bóknak veheted. Tíz éves lehettem amikor megláttam egy könyvet a könyvesboltban, és mondtam anyunak, hogy ezt kérem karácsonyra. Nem tudom, hogy akkor már tudatában voltam annak, hogy nem a "jézuska", hanem anyuék hozzák az ajándékot. Abban viszont biztos vagyok, hogy az evolúció elképzelése akkor már nem esett nehezemre. Nagyon kellemes emlékek fogtak el a könyv kapcsán, és elkeztem keresni.
Egy apró észrevételem lenne a fajok "védelmében" (idézőjelben, mert egy fogalom vagy létezik, akkor nem szorul védelemre, vagy nem létezik, akkor meg értelmetlen védeni). Newton felállított egy rendszert, egy világmodellt, melynek felállítása - főleg az előzmények után - zseniális gondolkodóra vallott. Ha a tudományt a valláshoz hasonlítjuk, Newtont minimum szentnek kell tekintenünk. Aztán a kvantummechanika (Einstein, Schrödinger) felülírta ezt a világmodellt, így, legnagyobb sajnálatunkra (vagy sem) el kelett vetnünk.
Ez tiszta sor, persze. Ezért írtam arról, hogy kell valami tájékozódási pont, hogy a tigrist ne zárjuk egy ketrecbe az antiloppal, és hogy célszerű előzetes tudással bírnunk arról, hogy a napraforgó elől nem kell elmenekülni. A lényeg az, hogy a faj egy modell a valóság statikus állapotának leírására, amely modell nem alkalmas a valóság (konkrétan az élővilág) dinamizmusának az ábrázolására.
Persze, értettem. Sőt, a posztodban felvázolt változás olykor kis léptékben is nyomon követhető, ld. egy korábbi megjegyzésemet a szimfónia folyamatos alakulásáról.
Még valamit. Úgy tudom, amiről írsz, nemcsak időben, hanem térben is érvényes. Többen az evolúció egyik bizonyítékának tekintik, hogy léteznek fajok (most fogadd el), melyek egyedei eredményesen pároztathatók másik, de ezekre még nagyon hasonlító faj egyedeivel. Ezek is pároztathatók egy következő, erre nagyon, az előzőre majdnem ennyire hasonlító faj egyedeivel. És mire körbe érünk (mármint a földgolyón), az utolsó faj egyedei eredményesen már nem pároztathatók az első faj egyedeivel.
A tudomány érveivel nem szándékozom vitatkozni, Balázs logikájával sem. De azért annyival tágítanám a világképet, hogy ez emberi tudomány és emberi logika. Nem szándékozom senkit sem meggyőzni Isten létéről, vagy nem létéről, sem az evolúció és a csodák létezéséről, vagy nem létezéséről, de talán még egy ötödik megaláztatás eljöhet az emberiség számára. Idézet Lándzsarázótól aranyosan, hogy Kultúraanya Mátrixának koordinátáin is pengessünk érzékeny húrokat ;-), szóval: "Több dolgok vannak földön és égen, Horatio, mintsem bölcselmetek álmodni képes." << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |