Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
péntek, június 04, 2010
16:36 A gyászról
Hozzászólások:
Balázs, azzal kezdem, hogy pontosan tudom, milyen lőporos hordó a téma, hogy a környező országok önként és dalolva nem adják vissza azt, ami elvettek, hogyha konkrét követeléseink lennének, csupa ellenséges szomszéd venne körül minket egy pillanat alatt.
Kata, annyiban nincs igazad, hogy azt hiszed, a "gyász" fogalmához szükséges, hogy a veszteség objektív és fizikailag visszavonhatatlan legyen. Tévedsz. Ha volt mondjuk egy barátod, aki valamiért megszakítja veled a kapcsolatot, akkor hiába találkoztok naponta, az a kapcsolat számodra elveszett. A pszichológiában ebben az esetben is gyászról, gyászmunkáról beszélünk. És el nem végzése ugyanolyan patologikus, mint ha konkrét halálesetről lenne szó.
Valóban, ezidáig számomra a gyász fogalma a halottakra vonatkozott, de akkor ez csak amolyan "civil" értelmezés. Elfogadom, illetve tudomásul veszem, hogy a pszichológiában az is ehhez a fogalomkörhöz tartozik, amit említettél a megszűnt barátságról/kapcsolatról. Valóban, ezt is fel kell tudni dolgozni és el kell tudni fogadni, ha az ember nem akar valamiféle mentális betegséget begyűjteni.
"a történelemben semmi nem változatlan és semmi nem maradandó"
"Ha igen (tehát ha azt mondod, hogy ez a föld igenis megilleti az avarokat), akkor miért nem alapítod el te magad ezt a mozgalmat? Mi a különbség?"
Nekem sincs: aki szót emelhetett volna, azt mi, magyarok az utolsó emberig kiirtottuk. Ha a románok, szolvákok, ukránok stb. ugyanezt tennék az ott élő magyarokkal, amit mi tettünk az itt élőkkel, amikor betörtünk ide rabolni, akkor hasonló lenne a helyzet.
Sőt, az indiánokat is kiirtották Amerikában és az ott élők mind betolakodóknak mondhatók.
Amennyiben semmi sincs Isten akarata nélkül (ez a mondat egyébként jól mutatna az "Arbeit macht Frei" felirat mellett, de ez most mellékszál), akkor ez igaz Magyarország jelenlegi határaira is. Akkor viszont miről beszélnek a revízionisták -- főleg Isten nevében?
Nézd, én nem tudom és nem is érdekel, hogy a revizionisták miről beszélnek és mit akarnak.
Én csak azt nem értem, hogy a remény miért arra irányul, hogy egyszer a határvonal át lesz helyezve. Miért nem arra, hogy mindenki mindenhol identitása szerint, szabadon élhet? Miért egy esetleges határrendezés a remény tárgya, miért nem az a fajta megbékélés és kommunikáció, amely aztán irrelevánssá teszi a határokat?
Talán mert vannak, akiknek az egy közösséghez való tartozásnál fontos a jogi rendezettség is.
"Fontos, hogy magyarként Magyarországon vallhassa magát magyarnak."
Igen, teljesen megértem az ódzkodásodat.
Kata, apai ágon teljesen, anyai ágon felerészt székely vagyok. Miről beszélünk akkor?
Balázs, nincs más válaszom, minthogy az, hogy Erdély előbb volt magyar, mint román.
Ha támogatod -- minden gazdasági következményével együtt -- azt is, hogy a fehér ember húzzon a halál f*ára Amerikából, vagy legalábbis vissza Európába, és a ketrecben (plitikailag korrektül: rezervátumban) tartott indiánoknak adják vissza az egész kontinenst, akkor tudok mit kezdeni az érveléseddel.
Balázs, nyitott kapukat döngetsz!
Sajnos ezen a ponton jön be az az általad nem kedvel téma, hogy a naprendszer 3. bolygója nincs hitelesítve 6,5 milliárd Homo sapiens nevű főemlős huzamosabb ideig történő elviselésére. Egyszerűen nem erre lett kitalálva. A nálam okosabba azt mondják, hogy max. 1 milliárd ember lenne az a mennyiség, ami fenntartható módon tudna létezni a földön.
Nem látom kristálytisztán, hogy ez most hogy jön a témához?
Az utóbbiban feltétlenül.
Jaj Balázs, hol mondtam én olyant, hogy az ember menthetetlen???
Ja, és azt sem írtam, hogy a kisember nem tud mit csinálni.
Az indiános ellenvetésre csak azt tudom mondani, hogy a kérdéses területeken a magyarság aránya is nagyon kicsi.
Még valami.
Édeseim, ez így reménytelen. A mond valamit, B válaszol rá. A folyamatosan a magáét mondja, pedig B mindig konkrétan válaszol. Tiszta Kazohinia.
Amúgy kötelező a gyász? Nem emléknap? Én nem érzem, hogy rám lenne kényszerítve bármi olyan érzelem megélése, amit nem érzek magamtól. Vidámmá mondjuk nem tesz, amikor eszembe jut a nagymamám szeme, ahogy akkor nézett rám, amikor szóba került a szülővárosa, Szabadka. De azt sem érzem, hogy itt feldolgozni való lenne. Bár lehet, leegyszerűsítem a dolgokat, de az aradi 13 miatt sem kell méla depresszióba zuhanni, nem? L
A gyászmunka elvégzése annak fontos (de persze nem "kötelező"), aki szubjektíve veszteséget él meg. Aki nem, annak nem.
Ezt én is így gondolom, a kérdésem arra vonatkozott, hogy azt írtad, hogy: "De aki el van keseredve, az is legyen szíves elfogadni, ha én meg nem vagyok. És ne akarja az én életemet is megkeseríteni a saját keserűségével." Vagyis szerinted van, aki meg akar keseríteni Téged is? Miért gondolod ezt? És ki az, aki nem fogadja el, hogy Te nem vagy elkeseredett Trianon miatt? Persze nyilván nem ezen áll vagy bukik a világ boldogsága, csak ez a rész engem nagyon meglepett. Köszönöm, hogy válaszoltál, Lili.
Trianon nálam nem szerepel az életem első ezer legfontosabb problémájának listájában. És volt már, hogy amikor ennek hangot adtam (pl. itt, a blogon), akkor tartalmilag szívtelen kutyának neveztek.
Még valami. Balázs, ha jól értem, azt teszi szóvá, ha valaki letolja (de nem is akárhogyan, hanem morális alapon), ha nem osztozik az illető gyászában.
Az amerikai indiánokat olyan rezervátumokban tartják, amelyeket az USA egyfelől lassanként független államként kezel (a 300 milliós nagyhatalom egyenrangú félként tárgyal a kis 2000 lakosú rezervátummal, mikor lakosai azt szeretnék, hogy az összes fehérek húzzanak el a rezervátumból, másfelől bárki bármikor bármilyen hosszú időre kimehet belőlük, végül pedig az USA-tól kapnak bazinagy jóléti segélyeket...akkor is, ha nem dolgoznak, hanem piálnak egész nap. Mindezt azért, mert az USA-nak lelkiismeretfurdalása van azért, ahogy az indiánokkal a múltelőtti században bánt...Kíváncsi vagyok, hogy ha a szlovákok és a románok mesterségesen próbálnák "visszatenyészteni" a magyar népcsoportokat, tömnék őket pénzzel, és mindezekután tökéletes autonómiát is biztosítanának nekik a magyarrezervátumban, hány revizionista, irredenta lenne ... << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |