Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
péntek, június 04, 2010
12:34 Húsleves, puskapor, elefánt
Címkék: Pszicho, Világ+ember, Virtuál Hozzászólások:
Nekem kifejezetten fáj ez a videó, szerencsére most láttam először. Igaz, simán megtanulnak nagyon sok mindent a velünk élő állatok, gondoljunk csak a kutyákra, lovakra. Tehát gondolkodnak.A növények is. Szerintem. Számomra az a kérdés, önarckép-e? Így látja önmagát egy elefánt? "Fest" az elefánt vagy enni kér? Tapasztalataim szerint, jutalmat vár. Ahelyett, hogy élné a saját életét. Azt már elvettük TŐLE is. A dogmákért...
Némiképp utánanéztem, és azt találtam, hogy az elefántok kifejezetten élvezik ezt a tevékenységet, mindaddig, amíg ynem kényszerítik őket rá, hanem lehetőséget biztosítanak számukra.
Nem a festés, hanem a képen lévő elvont ábrázolás az, ami meglepő. Annyira meglepő, hogy tényleg nem hiszem el. Nagyon ellentmond (e téren egyébként igen szegényes) tapasztalataimnak. De beugrik egy Böbe majom a veszprémi állatkertből, neki sok képét mutogatták annak idején. Nem emlékszem, hogy ilyen lett volna köztük. Én úgy gondolom, hogy ez egy, az ecsettel mázolást kedvelő elefánt, akit a papír mögötti táblába vájt barázda segít figuratív képet festeni.
Az illető elefántot Hongnak hívják, és több hasonló képét láttam. (Hasonló, értsd: nem pont ugyanilyen, azaz ha sablon van a háttérben, akkor több sablonnak kell léteznie.) De stilizált (és felismerhető) virágképeket más elefántok is festenek. Azt, hogy teljesen önállóan-e vagy segítséggel, ill. hogy tisztában van-e az elefánt azzal, hogy mi az, amit épp fest, azt nem tudom. Sok mindent nem tudok. És ez kellemes állapot. :)
Itt elhangzott olyan vélemény, hogy milyen gonoszul tönkretettük szegény elefánt természetes lényét, amikor festeni késztettük/engedtük. Miért gondoljuk azt, hogy minden, amit az emberi civilizáció az állatokkal tett, az rossz nekik? Makka például természetes környezetében nem kaphatna annyi szeretetteli érintést, amennyit így, emberrel együtt lakva. És azt hiszem, hogy a szeretetteli érintés neki jó. Lehet, hogy csak azért, mert háziasítottuk és ezáltal kialakítottuk benne ezt az igényt. Ezzel együtt azt gondolom, hogy az ember befolyása jelenthet egy állatnak biztonságot, szeretetet - vagy éppen lehetőséget a kreativitás kifejlődésére. Csak jó lenne, ha az ilyen befolyásra korlátoznánk magunkat...
Balázs, milyen lehetőség az, amit biztosítunk? Mi választottunk helyettük, és biztosítunk némi örömet, a normális életvitelükért cserébe. Nem vitatom hogy ez örömet okozó tevékenység számukra, ültem lovon,vannak kutyáim, és tényleg szeretnek együtt dolgozni, élni velünk. Csak, ezt mi választottuk számukra, pedig elég okos, gondolkodó lények,pontosan tudják nekik mi a természetes, s ha nincs lehetőségük azt élni, akkor tőlünk várják a megoldást.El is fogadják. Számomra ez az állatok legnagyobb csodája.
Én ezt egy kicsit más szemszögből látom.
Még valami.
Lassan unalmas vagyok, ha azt mondom ismét: amíg csak lehet, én kommunikációpárti vagyok. Nemcsak fajon belül, hanem különböző állatfajok (pl. ember és elefánt) között is. És a jobb megértés, a nyílt kommunikáció felé az is egy lépés, ha megismerjük a kommunikációs partner valós képességeit. Még akkor is hasznos lehet ez, ha e megismerés terepe egy feladathelyzet, nem spontán önközlési szándék. Nem azt mondom, hogy már maga a megvalósult intimitás, de feltétlenül egy lépés abban az irányban.
Remélem, kiderült az írásomból, hogy én is messzemenően kommunikációs párti vagyok. (Több mint húsz éve egyfolytában van kutyám, tapasztalatból beszélek!)
Nekem - itt és most - csak egy kérdésem van. Megoszatnád a forrásokat, amelyek alapján tényként ki lehet jelenteni, hogy az elefántok tudnak festeni?
A legrelevánsabb: Jared Diamond: A harmadik csimpánz felemelkedése és bukása (Typotex, 2009, 2. ed.) című tanulmánykötete, azon belül A mávészet állati eredete c. fejezet.
Köszönöm. Esetleg valami linket is tudsz?
Még valami. Te hogy tudod, van az elefántnak olyan mérvű színlátása, hogy kiválassza a pirosat, mikor épp az kell neki?
Linkként mondjuk ezzel tudok szolgálni.
Linket kösz.
Amint említettem, nye gavarju pa elefanckij... Nemtom, mi a helyzet a színlátással az emlősöknél általában. << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |