Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
hétfő, szeptember 27, 2010
11:46 A vallás mémjei
A vallások mint mémplexek (Részlet a szerző A mémgépezet. Kulturális gének – a mémek című könyvéből) Címkék: Könyv, Vallás, Világ+ember Hozzászólások:
Az én értelmezésem szerint a hivatkozott kijelentések nem közhelyek, hanem halmozások – a sör fizetését tehát, legalábbis ezen az alapon, megúszod. :-)
A szövegben valóban kicsit összecsúszik a kreacionizmus és a teremtésbe vetett hit fogalma, de ez a szöveg fő mondaninvalóján nem változtat.
Köszönet a magyarázatért. Így és most két lehetőséget látok.
A godburgerhez (ami jól hangzik): nem ismerem az evangélikusok érzékenységét.
Én is elkezdtem olvasni, de még nem értem a végére.
Ennek az írásnak van egy elsődleges és egy másodlagos mondanivalója. A másodlagos, hogy konkrétan mit gondol az egyes vallásokról, és ezen belül mennyire látja a lényegüket, mennyire képes differenciálni, vagy mennyire nem.
Ugyanarról beszélünk. :-)
Ha Isten adja, akkor a vércsoportot is Isten adja.
Akinek szerencséje van, annak a Szentlélek, akinek nincs, annak valaki más...
oncognito:
A válaszomat akkor tudnád elfogadni, ha azonos alapokon állnánk.
A vitátokhoz (mely már elkanyarodott az eredeti felvetéstől [ami szerintem nem baj]) annyit tennék hozzá, hogy meglátásom szerint a tudomány is a hit egyik megnyilvánulása. Ahogy (úgy 2000 év óta) senki sem látta Istent, úgy kvarkokat sem látott senki, vélhetően nem is fog. A kvarkokkal viszont kielégítően lehet modellezni az anyag mibenlétét és szerkezetét, ahogy Isten is sok, általunk nem ismert ok kielégítő hivatkozása. A különbség annyi, hogy a tudomány mindig igyekszik alátámasztani állításait. Kísérletekkel, mérésekkel, megfigyelésekkel, logikus következtetésekkel. Még egy különbség, hogy a tudomány nem dogmatikus. Ha egyetlen kísérlet, mérés, megfigyelés is hitelt érdemlően ellene mond egy elméletnek, akkor az elméletet el kell dobni. Próbálná ezt valaki a vallás területén...
köszönöm a gyors választ. valószínűleg igazad van, és nem fogunk tudni közös nevezőt találni, de próbálkozni szabad. tudsz vmiféle definíciót adni az isteni tökéletességre, példát tökéletes objektumra, és elmagyarázni, hogy honnan szerezted az erre vonatkozó tudást, és az miért igaz? azt nem értem, hogy te, mint gyarló ember, hogyan kerülhetsz ilyen tudás birtokába, és honnan lehetsz ilyen biztos a nagyívű kkijelentéseidben (tökéletesség, világ, isten, sátán, etc) (semmi offenzívet nem akarok mondani, tényleg érdekel).
Jgy: nagyon jól összefoglaltad. bár én egyszerűbben fogalmaznék, a lehető leghétköznapibban: a tudományt az igazolja, hogy --ellenőrizhetően-- működik. pl ha minden igaz megjelenik ez a a hozzászólásom. ha megpróbálnék utána gondolni, h hány tudományos eredmény van emögött belefájdulna a fejem.
ppp, a témában az infót elsősorban a Bibliából szerzem.
oncognito: tévedtem, teljesen jól érthető amit irtál (feltéve, h tényleg értem). akkor csak egy metatudományos alapvetésben tér el a kettönk hozzáállása, nevezetesen abban, h te feltételezel vmi tökéleteset a "törvényszerűségek" mögött, én meg nemtom, h van-e ilyesmi; szeretném hinni, h van és megismerhető, de nem vagyok rá képes. és mi a helyzet azokkal a kérdésekkel, ahol a tudomány és vallások ellentmondanak egymásnak, és az egyes vallások is egymásnak, és egyes vallások is önmaguknak? a vallások egymásnak és önmaguknak való ellentmondásai számomra ebben a kérdéskörben érdektelenek, a tudomány és vallás közti vitában pedig az előbbinek kell igazat adni szvsz. szerinted/tetek?
Oncogito: három észrevétel. A dogma még idézőjelben sem a tartalma miatt dogma, hanem a felülbírálhatatlansága miatt. A "minden relatív" tehát önmagában kijelentve nem dogma, nota bene a tudomány nem is állít olyant, hogy minden relatív, ld. fénysebesség.
ppp, a tudomány sem egységes, azaz a tudósok sem értenek egyet mindig mindenben. Rengeteg tudományos tételt cáfolt meg másik tudományos tétel. Ezt te hogy dolgozod fel...?
Jgy, a dogma azoknak felülbírálhatatlan, akik hisznek benne. Ez igaz vallásra is és tudományra is. Vallási dogmát sem fogad el minden hívő. Aki meg igen, az nem érvek alapján teszi.
1) "Rengeteg tudományos tételt cáfolt meg másik tudományos tétel."
Az anyagi világ is más és a szellemi világ is más. Ezért mások a szabályok is.
Izé... átmenetileg kiszállnék a vitából, mert úgy érzem, elbeszélünk egymás mellett. (Ha neked komfortosabb, vedd úgy, hogy kifogytam az érvekből, "győztél".)
Kedves Jgy, köszönöm az eddigi türelmed, mert tudom, velem nehéz zöld ágra vergődni, gondolom Balázsnak is haja az égnek áll már tőlem, én sem akarok visszaélni türelmével, gondolom másfelé vinné a beszélgetés fonalát ő is. Elnézést is kell kérnem érte tőle, hogy nem tudtam megállni a belekotyogást!
Engem nem zavart a vita. Direkt kényelmes volt, hogy végre egyszer a partvonalról élvezhetem végig. :P << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |