Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
hétfő, november 01, 2010
15:01 Melyik nap van halottak napja?
Címkék: Pszicho, Vallás, Virtuál Hozzászólások:
Elolvastam a hivatkozott bejegyzést, tetszett. Teológiai ismeretterjesztéssel kezdted, de talán enélkül is fölmerült volna bennem a hitet illető kérdés. Hogy ugyanis a halottaink elengedését, illetve a beléjük történő kapaszkodást befolyásolja-e az a hit, hogy egyszer, majd, valamikor újból találkozunk velük?
Nagyon jó a kérdés, és fogalmam sincs róla. Nem olvastam erről, és nekem meg túl kevés személyes élményem van a témában.
Nem gondolok róla túl sokat, mert laikus vagyok. Valahogy úgy képzelem, hogy nincs jelentős különbség. Felteszem, tudományágként a pszichológia is törekszik egzakt megállapításokra. Ha halottügyben nem tesz különbséget hívők és nem hívők között – a bejegyzésedből arra következtettem, hogy nem tesz –, akkor valószínűleg azért nem teszi, mert nem talált számottevő különbséget. Vélhetőleg azért, mert az elemi lelki reakcióink nem függenek a világnézetünktől. Így tehát a halottakhoz való ragaszkodás, vagy elengedésük, ill. az ezzel kapcsolatos küzdelem egy hívő számára lehet könnyebb, de alapvetően nem más.
Ehhez csak egy kiegészítő megjegyzésem lenne: nagyon kevés olyan téma van, amivel kapcsolatosan annyira egységes a szakmai állásfoglalás, hogy jogosan lehet alkalmazni az "a pszichológia szerint" terminust (így, határozott névelővel). A halál feldolgozásának témája biztos, hogy nem tartozik ezek közé, éppen ezért lehetséges, hogy van olyan vizsgálat, amely erre a kérdésre keres tapasztalati választ. Addig is elmennék, hogy csodálnám, ha nem lenne ilyen vizsgálat. De az biztos, hogy én nem tudok ilyenről. << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |