Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
szerda, július 18, 2012
13:37 Kakastoll és erkölcsi dilemma
Címkék: Kapcsolatok, Kisebbség, Politika, Sztori Hozzászólások:
az idézett párbeszédben elhangzott kérdésed teljesen rendben van, sőt, mint kérdés, nagyon enyhe véleménykifejezésnek tűnik nekem. éppen ezért én nem úgy nem tenném fel a kérdést, h melyikünk a bunkó. lehet egy vélemény teljesen védhetetlen, sértő is, de attól még nem feltétlenül bunkóság
Jól tetted, hogy megkérdezted.Ha az anyámnak teszi föl valaki ezt a kérdést főiskolás korában(50-es évek eleje),az valóban bunkóság,sőt kegyetlenség lett volna,ugyanis szégyellte,hogy a bátyja csendőr volt.Rettegett,hogy eltávolítják a főiskoláról, ha ez kiderül.Kanyó Zsuzsa
Tekintve, hogy az illető nem a nagyapjára volt büszke, hanem annak egy végérvényesen bemocskolódott szervezetben való tagságára, szerintem jogos volt a kérdésed.
Nehezeket tudsz kérdezni! Olyan jó olvasni, amikor EMK meg TA szempontból elemzel ilyesmiket, erre most nem, hanem kérdezel.
Én viszont azt gondolom, hogy ugyan bunkóságot nem észlelek sehol, de mind a két mondat a felesleges és elhamarkodott mondatok kategóriájába esik. Az övé bután előkapott buta momentum, könnyen lehet, hogy megszorítva érezte magát a vitában, és ezért folyamodott egy ilyen hamari, kontextus nélküli és adekvát módon lereagálhatatlan kifakadáshoz. Ugyanakkor nem venném magamnak a bátorságot, hogy eme egyetlen mondat alapján megfessem a nagyapjához fűződő érzések teljes vertikumát (hogy ti a kakastollra büszke, ahogy itt fentebb írja valaki, slusszpassz).
Azaz míg te a kakastollra reagáltál, ő a nagyapjáról alkotott kép egészét érezhette megbántva. Szerintem ez szintén tök fölösleges, közéleti gerjedelmeinktől függetlenül sem érdemes mások számára érzelmileg fontos, objektíve megítélhetetlen összefüggések fölött ítélkeznünk. Pláne ha szereted/kedveled az illetőt.
De ez csak vélemény, viszont gyakorlott visszaeső vagyok, gyakran bántok fölöslegesen, ismerős is a jelenet.
de vajon "fölösleges" bántás-e, ha szembesítünk vkit azzal, h amit ő érez a kakastoll kapcsán (büszkeség), az másban kelthet akár egész másféle érzéseket is? és ha nem képes/ nem akar ezzel semmit sem kezdeni, akkor feltétlenül tragédia-e a kapcsolat (általa történő) megszakítása?
Annyiban fölösleges volt, amit mondtam, hogy nem érte el azt a célt, amit akartam. Szembesíteni szerettem volna, de ez nem történt meg. Pszichoterápiás fogalmakat használva mondhatnám: úgy akartam konfrontálni őt, hogy nem voltunk egymással raportban. Ilyen esetben pedig a konfrontációs szándék soha nem ér célt.
Én – noha véleményt vársz, nem tanácsot – az elengedést javaslom. Ha úgy gondolod, hogy bunkóság volt, lépj túl rajta azzal, hogy igyekszel nem megismételni. Ha úgy gondolod, hogy nem volt bunkóság, akkor meg nem is nagyon van mit elengedni.
Azt gondolom, hogy ez egy erősen félrevitt beszélgetés volt. Mivel te sorozatosan kerülsz olyan helyzetekbe (saját bevallásod alapján), hogy politikai vélemények különbözősége miatt megszakad a kapcsolatod másokkal, azt gondolom, hogy alapvetően te provokálod ki ezeket a szituációkat.
Visszatérve a csendőrös kérdésre, fordítsuk meg: tegyük fel, hogy a te nagyapád ÁVÓs volt (meggyőződésből, mert mondjuk kiirtották a családja nagy részét), és a "munkája" később oda vezetett, hogy csúnya bácsikat (a nép gonosz árulóit) verte és kínozta. És mindezt meggyőződésből. Akkor nyilván nem leszel büszke arra, amit csinált, de esélyes, hogy több okból is elnéző leszel vele szemben, és ettől még, mint nagyapára büszke lehetsz.
Köszönöm az őszinte szavakat.
Hát ha valóban büszke lenne a nagyapjára, akkor ez a megjegyzés lepereg róla. Az hogy megsértődött leginkább azt mutatja, hogy nem kikezdhetetlen a tisztelet a nagyapa iránt, nekem picit még sablonosnak is tűnik, ha nem részletezi valaki, kit miért tisztel.
hgattilának igaza van, meggyőződésem, hogy ez a megjegyzés a srác részéről ott és akkor, inkább egyfajta csali volt, amire Balázs persze rá is ugrott (ugye nem kell jobban kifejtenem :) ).
Az antiszemitizmus valóban olyan horog, ami nagyon könynen beakad nálam. Ezt tudom, és még az sem biztos, hogy annyira bajnak tartom.
A Facebookos komment meglepett kicsit, így mindenből kiragadva (nem nagyon járok a FB-on), bizony elég arrogáns. Balázs, jó hogy itt reagáltál rá, és elmondtad mi vitt rá, ettől nem lett jobb a beszólás, de érthetőbb. Talán mégis érdemes a reagálások előtt tízig számolni, pláne olyan témában, amire ugrasz.
OK, bejelöltelek FB-n. :)
Van egy rossz érzésem, Balázs, hogy, már csak a kommentek nagy száma miatt is, nem kaptad meg azt a nem tudom, micsodát (felmentést, megerősítést, megtisztító ejnye-bejnyét), ami miatt posztoltál. Ha tévedek, annál jobb.
Húha. Már a múlt héten végigolvastam ezt a posztot, és voltak is gondolataim - mire odáig jutottam, hogy leírjam őket, kicsit félrement a beszélgetés...
Balázs, most csak muszáj szólnom.
Ő is bunkó volt, te is bunkó voltál.
Az én nagyapám is csendőr volt. Nem ismertem, néhány hónapos voltam, amikor meghalt. A családi legendárium szerint munkaköre kb. a mai falusi közrendőrének felelt meg, a harmincas évek elején ment nyugdíjba.
A párbeszéd kettőnk között zajlott le. Teljes mértékben (sajnos, már csupán idézőjelben, keserű iróniával kifejezhető) "baráti" környezetben beszélgettünk, ami nem indokolja azt, hogy bármilyen nyilvános fórumon közzétedd. Különösen szomorú, hogy ezt a szövegkörnyezet teljes figyelmen kívül hagyásával teszed - esélyt sem adva arra, hogy a kijelentéseinket én talán másképpen értelmeztem, mint te, aki annyira büszke vagy a hermeneutikai képességeidre és empátiádra. A bejegyzésedet szeretném az alábbiakkal kiegészíteni - egyrészt rólam, másrészt nagyapámról.
(3) Elvégeztem a tanulmányaimat egy bizonyos egyetem egy bizonyos karán. Vérrel, verejtékkel, könnyekkel - hiába voltam korábban kitűnő tanuló, otthon (a családomon kívül álló ok miatt) nem tanulhattam, kollégiumra vagy albérletre nem volt pénz. Az öt évből az utolsó három évet buszon, villamoson kelllett végigtanulnom. Tovább fokozódott bennem a bizonyítási kényszer. Elvégeztem. A diplomaosztóra meghívtam a barátaimat, köztük Tamást és az ő de facto élettársaként Balázst, hogy bármiféle kellemetlen érzés nélkül osztozhassunk az örömömben (fél évvel korábban volt Tamás diplomaosztója, amire ő szintén meghívott minket). Ennek az egyetemnek egy másik karáról néhány héttel vagy hónappal korábban eltávolítottak egy hallgatót. Ez a hallgató a melegségére hivatkozva próbálta érvényteleníteni a hallgatói jogviszonyát megszüntető határozatot. (Erre - sok év távlatából - nem emlékszem pontosan.) Balázs ettől kezdve az egész egyetem legitimitását megkérdőjelezte és gúnyolta, mintha az ott lefolytatott tanulmányok teljesen súlytalanok lennének, általa fasisztának tartott, diszkreditált oktatókkal. Az egyetemi tanulmányaim öt éve alatt bőven volt alkalmam megtapasztalni azt, hogy Balázs ezen állítása a mi karunk esetében nem fedi a valóságot. Nálunk is voltak igazságtalanságok, azonban ezeket - negatívan - a vakszerencse, és - pozitívan - a kapcsolatok befolyásolták. Nem tapasztaltam azt, hogy a tágabb ismeretségi körömön belül bármilyen kisebbség tagja hátrányos megkülönböztetésben részesült volna. A diplomaosztó ünnepséget követően összeült a társaság, de nem éreztem azt a megérdemelt megnyugvást - a beszélgetést erőszakosan Balázs irányította, ő csupán az általa vélt "fasisztákat" hangsúlyozta, és hogy ezáltal az eddigi tanulmányaim szerinte semmit sem érnek. Túl fáradt voltam ahhoz, hogy ellentmondjak. Csak szomorúságot éreztem. Hogy ezt a szűklátókörűséget nem is tudom, nem is akarom abban a pillanatban orvosolni. A Balázs posztjában idézett párbeszéd ettől az eseménytől számítva 1-2 hónapon belül történt.
(5) A nevezetes kérdést azért kellett - provokatív módon - feltennem, mert ezen a találkozón szintén te irányítottad - a szokásos egyoldalú, vonalas módon - a beszélgetést. A saját megítélésem szerint én legfeljebb középutas vagyok, bármiféle szélsőségtől legalább annyira írtózom, mint te. Én egyszerűen megpróbáltam kibillenteni a beszélgetést egy olyan irányba, amelynél már a mérlegelés és párbeszéd is szükséges a megfelelő értelmezéshez és továbbhaladáshoz. Hogy több párhuzamos narratíva létezik.
A fenti három kommentre írt válaszom egy új posztban olvasható. További véleményeket oda lehet írni. << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |