Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
vasárnap, november 23, 2008
07:58 A gödeli csoporttitok
Címkék: Kapcsolatok, Pszicho, Sztori Hozzászólások:
Most lehet, hogy értetlen leszek, de mintha a csoporttitoknak nem is lenne köze a történethez. Elég foglalkoznunk azzal a szabállyal, hogy a konfliktust a csoportban oldd meg - de a csoportból kizártak, pont ez a konfliktus. Ez a szabály is érvényes a csoporttagság megszűnése után?
Endogén opiát,
A pszichologiai csoportok működését meghatározó alapszabályok érvényesíthetőségére vonatkozó elmélet ellentmondásmentességét sem bizonyítani, sem cáfolni nem tudom, nem is szeretném,:)
Nem tudom, hogy ez a felvetés elméleti jellegű-e (pl. az-e a kérdés, hogy a Gödel-tétel alkalmazható-e erkölcsi szabályrendszerekre is), vagy pedig, gyakorlati szempontú (mit tegyünk, ha sérülünk attól, ha pszicho-csoportunk kizárt köreiből).
Nem feltétlenül sérti a szabályokat a csoportból való kizárás, ha vkt nem bír el egy csoport, és egy ember érdeke miatt sérülne sokaké, akkor teljesen etikus kizárni.
Természetesen nem elméleti a kérdés, hanem maximálisan sajátélmény-alapú. Ami eggyel viccesebbé teszi, az az, hogy a nevezett autoriter vezető nemcsak az adott csoportnak a vezetője, hanem egy egész, az ő személye körül kialakult hóbelevancnak. Így gyakorlatilag bárki a környezetemben, akit ismerek, és kompetensnek tartok abban, hogy segítséget nyújtson, annak ez az illető volt anno a kiképzője, és jelenleg ő a szupervizora. Piáns, mi?
Persze, hogy a kizárás lehet a szíbályoknak megfelelő - ez abszolúte igaz. De az AUTORITER módon történő kizárás nem hiszem, hogy lehet szabályos, vagy ha mégis az, akkor az a szabály is megkérdőjelezhető, ami ezt lehetővé teszi. Szerintem. Mert én úgy gondolom, hogy ilyen esetben nem "csak" az sérül, akit kizártak, hanem mindenki, aki ennek tanúja. (Ha pl. egy gyereket megpofoz a karateedző, akkor nem csak az válik áldozattá, akit megütöttek, hanem bizonyos értelemben minden gyerek, aki az aktusnál jelen volt, vagy akár csak elmesélték neki.)
Persze, hogy a kizárás lehet a szíbályoknak megfelelő - ez abszolúte igaz. De az AUTORITER módon történő kizárás nem hiszem, hogy lehet szabályos, vagy ha mégis az, akkor az a szabály is megkérdőjelezhető, ami ezt lehetővé teszi. Szerintem. Mert én úgy gondolom, hogy ilyen esetben nem "csak" az sérül, akit kizártak, hanem mindenki, aki ennek tanúja. (Ha pl. egy gyereket megpofoz a karateedző, akkor nem csak az válik áldozattá, akit megütöttek, hanem bizonyos értelemben minden gyerek, aki az aktusnál jelen volt, vagy akár csak elmesélték neki.) << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |