Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia – Sorskönyv nélkül – Olvasókönyv – Képmutatás – Kijárat...
Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
Örülök, ha blogomat – ahogy nevezni szoktam: „napi rendes és rendetlen agymenéseimet” – nemcsak olvasással, de megjegyzéseiddel is megtiszteled. Mivel korántsem gondolom, hogy elértem volna a személyiségfejlődés csúcsára, kifejezetten szükségem van mind elismerésekre, mind építő kritikákra. Az ún. kommentezés során választhatsz: gondolataidat megoszthatod velem saját neved aláírásával, vagy – a netes hagyományoknek megfelelően – valamilyen nick-et használva, illetve írhatsz anonim módon. A döntés a tied; előrebocsátom azonban, hogy a névtelen mocskolódásról és észosztásról elég markáns a véleményem. Ha a bírálatnak ezt a módját választod, ne háborodj föl utólag, ha e véleményemnek a konkrét helyzetben is hangot adok. Emellett alapelvem, hogy nem törlök kommentet akkor sem, ha tartalma és stílusa látványosan távol esik a számomra egyébként elfogadhatótól. Kivétel a spam és a flood – annak érthető okból nem kegyelmezek. (2005) |
szombat, január 10, 2009
15:37 A „Tankember” és a karácsonyfa
Címkék: Ünnep, Világ+ember Hozzászólások:
"…a világ a mienk, avagy mi a világé vagyunk." – Erről jut eszembe: Alan Watts – Man in Nature (6 részes hangfelvétel)
Szia Balázs!
B. állításában nem találom a kapcsot a két tagmondat között. Hol a kapocs a régi szemléletű, új program nélküli emberek és az új szemléletű program nélküli emberek között. Szándékosan így tettem fel a kérdést. Az állítás szerint ugyanis a régi szemléletű emberek hiába csinálnak új programokat, tehát minek is csinálnának, ergo nincs is programjuk. Az új szemléletűeknek sincs programjuk, mert ők a szemléletükkel változtatják meg a világot. Ámde az új szemléletű emberek nem csak úgy a világra pottyannak. Valahonnan annak a szemléletnek származnia kell. Ha a régi szemléletűek a szemléletük miatt tehetetlenek, akkor nem lesznek képesek új szemlélet kialakítására sem. Hacsak nem csinálnak új programokat, ami a régi szemléletüknek ellentmond, ami aztán az új generációk szocializálódása során már új szemlélet kialakulását idézheti elő. A fejlődés ugyanis nem csak úgy történik, hanem abból adódik, hogy egy megváltozott körülményhez az ember hozzáadja a maga véleményét, amiből megint valami új alakul. Ez lehet akár az is, hogy észrevesszük, hogy elvevő társadalomban élünk. Ha nem vesszük észre, vagy a régi szemléletünk miatt nem alakítjuk úgy a világunkat (vagyis nem alkotunk új programokat), hogy a környezetünk, és mindannyiunk előnyére váljon, akkor sosem fogunk megváltozni. A "régi szemlélet" sajátossága az is, hogy deklaráljuk: képtelenek vagyunk változni vagy fölösleges megpróbálni változni, stb.
"B. üzenete a beletörődés üzenete"
Joe, én a magam területén csak annyit tehetek, hogy elmondom, miért vagyok vegetáriánus - valamint azt, hogy aki helyesli, vagy éppen műveli az állatok kínzását, azzal éreztetem, hogy ez helytelen és elhatárolódom tőle.
Még valami.
Van valami Balázs bejegyzésében, ami tegnap óta nem hagy nyugton. Valami, amire Joe már rátapintott, amikor azt írta, hogy „…nem értek egyet, mert a körülményekbe való belenyugvás, annak elfogadása, hogy mivel úgyis kevés vagyok az általános szemlélet megváltoztatásához, és emögé bújva csöndben gyilkolom a környezetemet tovább, nem helyes hozzáállás - igaz, nagyon kényelmes.”
András megjegyzésére reagálva: az általa "nem fogyasztásnak" nevezett fogalom véleményem szerint egyenlő a "meghagyó társadalom" fogalmával.
Joe: Hm, igen, lényegében a meghagyó életmóddal – felfogással – azonos; észre sem vettem. A „nem fogyasztást” különben Balázs bejegyzéséből kölcsönöztem. Veszélyes kifejezés, mert örökké a fogyasztáshoz köt bennünket, és ekkor a nem fogyasztást csak veszteségként élhetjük meg.
A "fogyasztás - elfogyasztás" érvhez annyit szeretnék megjegyezni, hogy szerintem ez így színtiszta nominalizmus, vagy ha tetszik: szómágia. Ha ezen túllépünk, akkor világos, hogy az "elfogyasztom az ebédemet" nem más, mint a "megeszem az ebédemet" szinonimája.
Mégiscsak más megenni (elfogyasztani) az ebédet, mint elfogyasztani (kimeríteni, ha úgy tetszik megenni) mondjuk az óceánok halállományát. És ez az, ahol különbséget akarok tenni az evés és a fogyasztás között. Számomra a kettő nemcsak mennyiségileg, hanem minőségileg is különbözik egymástól.
"Mégiscsak más megenni (elfogyasztani) az ebédet, mint elfogyasztani (kimeríteni, ha úgy tetszik megenni) mondjuk az óceánok halállományát"
„Igen, mint ahogy más dolog feltörni egy diót és feltörni egy páncélszekrényt. Teljesen más. Csakhogy a különbség itt nem az állítmányban, hanem a tárgyban van.”
Még valami. Csak most esett le, hogy miért hívtad fel a figyelmemet arra, hogy a különbség a tárgyban van. Mert hogyan jön az egyik tárgy elfogyasztása (mondjuk a halé) a másik tárgy elfogyasztásához (az egész halállományéhoz)?
A kérdés csak az, hogy a hal elfogyasztásának -- a blogomban tárgyalt -- témájához miért (milyen alapon) adod hozzá a fogysztói szemléletet meg a halászipart akkor, amikor konkrétan az én szemléletemről mondasz véleményt?
„A kérdés csak az, hogy a hal elfogyasztásának -- a blogomban tárgyalt -- témájához miért (milyen alapon) adod hozzá a fogysztói szemléletet meg a halászipart akkor, amikor konkrétan az én szemléletemről mondasz véleményt?” << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |