Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia


Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
|
kedd, május 19, 2009
08:57 Két metafora
Címkék: Világ+ember Hozzászólások:
Nem tudom, ebbe hogy fér bele Isten...
Amikor Laplace bemutatta Napóleonnak Égi mechanika c. könyvét, a császár számon kérte rajta, hogy a világegyetem működésével kapcsolatos, sok száz oldalas fejtegetésében egyetlen szó sincs Istenről. Mire az egyébként a mélyen hívő katolikus Laplace így válaszolt:
A világ és a törvényeinek megismerése egy dolog.
Remélem, nem vettél magadra betű szerint egy szépirodalmi utalást, amelynek a tartalma jelen esetben mindösszesen ennyi:
(Kicsit röstellem magam, hogy hányszor kell elmondanod ugyanazt - miattam.)
De, elsőre magamra vettem, azonban lehiggadtam.
Kultúra Anya a Meghagyóknak is duruzsol a fülébe. Anyám is duruzsolt nekem altatót, amikor kicsi voltam. Mi ezzel a baj? Baj legfeljebb azzal lehet, amit duruzsol valaki valakinek.
Viszont az, hogy egy működésképtelen társadalomból hogy lehet működőképesbe "átugorni" az már elmélet.
Kata, úgy gondolod, hogy az az Isten, aki képes volt megteremteni több százmillió növényfajt, amelyek pompásan működnek több milliárd éven keresztül közvetlen isteni beavatkozás nélkül; képes volt megteremteni több százmillió állatfajt, amelyek pompásan működnek több milliárd éven keresztül közvetlen isteni beavatkozás nélkül; mi több, képes volt megteremteni az embert, amely a Földön elszórtan működő több tízezer különböző kultúrában pompásan működött több százezer éven keresztül közvetlen isteni beavatkozás nélkül --
"hogy egy működésképtelen társadalomból hogy lehet működőképesbe "átugorni" az már elmélet.
Balázs, én a közvetlen beavatkozás nélküliséget vitatom!
Rendben, akkor szerintem eljutottunk a párbeszédben addig, ameddig eljuthatunk.
A gondom nem magával az igével, hanem a kontextussal van. Lehet, hogy Kultúra Anya a Meghagyóknak is duruzsol, de nem emlékszem rá, hogy Quinn az igét másban, mint az Elvevők vonatkozásában használta volna. Édesanyád sem a másnapi tennivalóidat duruzsolta, hanem altatót. Ez persze, téged erősít meg, mármint hogy a közlés tartalma a fontos, nem a formája, de az igének jellegzetes konnotációja van, én legalábbis úgy érzem. Ha behelyettesíted a "pusmog" igével, szembeszökőbb, mire gondolok. Amire persze, mondhatod, hogy ez az ige nem az az ige.
Igen, ismételten eljutottunk egymás határaihoz.
Tényleg nem a konkrét szóhaszálat a lényeg (lehet, hogy az inkriminált szót nem is DQ használta, hanem a saját interpretációm), hanem a mechanizmus. A mechanizmus pedig az, hogy az embert mindenhonnan érő, állandóan ismételt információk özönében a figyelem ellankad, és nem reflektál arra, hogy most éppen információt kap. A Meghagyók ugyanúgy nincsenek tisztában azzal, hogy Kultúra Anya, a maga folyamatosan be nem álló szájával, a Quinn által Szabálytalan Bosszúállósdinak nevezett játékra tanítja őket, mint ahogy alapból mi sem vagyunk tisztában azzal, hogy Kultúra Anya arra tanít minket, hogy a világot az emberért teremtették, az embert pedig arra, hogy meghódítsa és uralja azt.
"a világ meg lett teremtve tökéletesre, de nekünk végig kell haladni rajta a kijelölt úton a magunk tökéletlenségében"Lefordítom: A világ (tehát a csillagrendszerek, az atomok, az esőerdők, a tearózsák, a kacsák, a denevérek és a gyilkos méhek) meg lett teremtve tökéletesre -- kivéve az embert, amely valamiért tökéletlenre lett teremtve.
A tökéletlenségünk abban áll, hogy a csillagokkal és a növényekkel és az állatokkal szemben az ember felfogja létezését és azt hiszi, hogy rajta áll alakítani.
Szerintem nem egymás határaihoz jutottatok el, hanem kettőtök közül legalább az egyiktek a saját gondolatvilágának korlátjához. A helyzet egyáltalán nem reménytelen. :-)
Kata:Az tökéletlenség, hogy az ember fölfogja a létezését? (Ha igen, Isten miért teremtette ilyenre?)
Az alakítani akarásban van a tökéletlenség - azaz ahogy te fogalmazod: abszolút módon akarja.
Én nem akarok belemélyedni ebbe az "ujj-rázásba" - de egy gondolatot még leírok.
Kata, gyorsabban írsz, mint olvasol. :(
Balázs, szerintem minden élőlény úgy véli bizonyos mértékig, hogy sorsát maga kell hogy irányítsa.
Ha igaz lenne, hogy minden élőlény arra törekedne, hogy leuralja a világot, akkor ma nem lenne élet a Földön, mert az evolúció aránylag korai fázisában a legerősebb kiirtotta volna a vetélytársait. Ehhez nincs szükség nukleáris fegyverekre vagy lánctalpakra. Ha az amerikai őslakosok egymás megsemmisítésére törtek volna, akkor a fehérek nem sok száz törzzsel találkoztak volna, amikos Amerika földjére léptek, hanem legfeljebb négy-öttel.
"...esetleg érdemes elgondolkodnod, hogy ennek az általad Quinnél észlelni vélt mutatóujj-rázásnak és ejnye-bejnyének, ha nem Quinn a forrása, akkor vajon kicsoda. ;)"
Bennem egyetlen kérdés motoszkál ezzel a gyökeres társadalmi változással kapcsolatban. Ha valós a feltételezés, hogy az "elvevő" kultúra (kultúrák) a totális mezőgazdaság által növekedett ilyen nagy populációjú kultúrává, akkor vajon milyen új élelmezési struktúra oldja meg összeomlás nélkül a populáció fenntartását, amely nem a totális mezőgazdaságra alapul.
Bikkfa, noha a kérdésedre válaszadóként Quinnt vagy Balázst magamnál hivatottabbnak-avatottabbnak érzem, mégis válaszolok, mert idevágó gondolataimat már korábban megfogalmaztam.
Bikk:Olvasd el a B történetét -- ott van benne a konkrét válasz egy gyönyörű szép modellben bemutatva. :) Itt hosszú lenne leírni az egészet.
Ad ad 2) A környezettudatos Elvevőt nem a kisujjamból szoptam. Mintha te írtál volna dicsérőleg Al Gore-ról, aki látja a problémát, de Elvevő megoldást kínál rá.
Jgy:Tévedés: Al Gore filmjét nem azért dicsértem, mert Elvevő megoldást kínál, hanem annak ellenére; azért, mert rámutat a tünetekre. Az ún. "megoldása" nem megoldás, és ezt le is írtam egyértelműen.
Balázs, nincs tévedés, csak pongyola fogalmazás. Javított kiadás: Mintha te írtál volna dicsérőleg Al Gore-ról, aki látja a problémát. Kár, hogy Elvevő választ kínál rá, amit - tévesen - megoldásnak hisz.
Tök mindegy, ez a szavakon való lovaglás. A lényeg: az Elvevő válasz (vagy "környezettudatos Elvevőség") nem megoldás, nem is lehet: az Elvevő szemlélet ugyanis maga a probléma.
Sziasztok, jó hosszú ez a lista. Kár szaporítanom a szót? Talán mégis érdekelhet valakit, ezért bátorkodom megjegyezni e mondat kapcsán: "tízezer évvel ezelőtt felszállt ..." - hogy tudniillik a régészet egyik legutóbbi felfedezése, hogy ez a bizonyos NAGY változás (tudniilllik az átmenet a meghagyó mentalitásból az elvevöbe) nagy valószínüséggel csak 6000 évvel ezelött mehetett végbe. Már blogoltam róla, ez a Saharasia elmélet és a megírója James DeMeo. Ezt onnan lehet tudni, hogy 6000 évvel korábbi leletekben nyoma sincs a társadalmi rétegzödésnek, az eröszaknak (nincsenek fegyverek), a településeket nem veszik körbe erödítmények, majd hirtelen ezek a változásra (örületre?) utaló jelek megjelennek a 6000 évnél fiatalabb sírleletekben. << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |