Ez van – Blog – Tudatmódosítók – Salátástál – Terápia


Mottó, egyúttal felhívás az Olvasóhoz:
„Ha nem a megoldás, akkor a probléma része vagy.”
– Ez bármire igaz.
|
hétfő, május 18, 2009
11:39 Hiszek egy bodzaszörpben?
Címkék: Gasztro, Kapcsolatok, Kopipészt, Ünnep, Vallás, Világ+ember Hozzászólások:
Balázs, nagyon köszönöm, hogy külön posztban reagáltál megjegyzésemre, kitüntetésnek veszem, kivált Karinthy idézését. Néhány dolgot még hadd tegyek világosabbá.
ad 1.) Egyetértek azzal, hogy a marxizmus vallás. És nem értek egyet azzal, hogy Quinn gondolatrendszere vallás lenne.
Balázs, van egy bökkenője az egésznek.
"Rosszul látom a problémát...?"Kata, amennyiben sikerül kimutatnod, hogy azon tevékenységemmel, hogy
Balázs, félre értettél.
Értem, köszönöm. Ebben az esetben viszont egyértelmű a válaszom: nem, nem rosszul látod, hanem rosszul tudod.
(Néhány sajtóhiba miatt töröltem az előzőt.)
Tanácstalan vagyok.
Valószínűleg korrektebb lett volna múlt időket használnom: azt hittem, hogy morális tartalmat hallottál ki Quinn munkásságából. Ennek tisztázásához kellett egy rakás példa, pl. a zongorás. Most már tudom, hogy a dolgot akkor sem kezelted morális kérdésként, amikor Katával még azt hittük, és ha alaposabban odafigyelünk a be- és megjegyzéseidre, akkor hamarabb is tudjuk, de nem figyeltünk oda eléggé, és vitt bennünket a lendület. Így OK?
Balázs, kétségtelenül pontatlanul fogalmazok, (vagy nehezen értem amit mondani akarsz) biztos ezért nehézkes a beszélgetésünk.
Kata, a hit és a morál nagyon klassz valami, csak az a gond ezekkel a fogalmakkal, hogy lokálisak, más szóval helyi érdekektől függenek. Egy öngyilkos merénylő nem gonosz a maga rendszerében, sőt, valami üdvöset csinál, amikor fölrobbantja magát egy szupermarketben. Egy inkvizítor nem gonosz, nem erkölcstelen, amikor az eretneket máglyára küldi, ellenkezőleg: üdvös dolgot cselekszik - a maga rendszerében. A te erkölcsi törvényeid ezekben a rendszerekben egyszerűen nem hatályosak.
Quinnek legjobb tudomásom szerint nincs semmilyen "elmélete" -- módszere meg aztán végképp nincs. Történelmi tények felsorolása és a tények egymásutánjában bizonyos mintázatok fölismerése -- ez nem elmélet, ez megfigyelés. Adott tényekből következtetések levonása ugyancsak nem elmélet.
Szerintem meg a morál egyetemes érvényű.
Balázs,
A Bibliának az értelmezése különböző a priorik miatt vezet különböző elméletekhez. A Bibliával kapcsoaltban azonban rengeteg dolgot meg lehet állapítani objektíve, amelyek ugyanazon következtetésekre vezetnek mindenkit, aki a szövegértelmezés tudományának érvényes paradigmája szerint közelít a szöveghez -- felekezettől, mi több, istenhittől függetlenül.
Igazad van, nem zongoristáról, hanem zongorahangolóról volt szó.
A magvetős példázatban nem szerepel sem Isten, sem sátán, sem evangélium. Nagvető szerepel benne, magok és madarak. És ha valaki belekeveri Istent (pl. azzal, hogy mindenható, és megteheti, hogy a madarak által felcsipegetett mégis kinőjön), az egyszerűen nem érti a példát. << Vissza |
|
látogató 2005. január 10-e óta |